Hrek : A Kzleti Kvz vendge Kiss Pter |
A Kzleti Kvz vendge Kiss Pter
2005.12.11. 20:10
December 15-n - cstrtkn - 17.30-kor a Kzleti Kvz vendge Kiss Pter kancellria miniszter, megyei prtelnk lesz.
A hzigazda Szab Lajos. az est msorvezetje Varga Zsolt.
KPTELEN ELVISELNI A TTLENSGET
mszp.hu, 2005. jlius 7.
vszmok, funkcik. nletrajzi adatok. Egy karrier llomsai. Ami mgttk van, az egy ember letnek nagyobbik fele - s mgsem mutatjk meg a lnyeget. Magrl az emberrl nem tudunk meg semmit. S az a kevs, ami mg hozzjhet, csak a felszn. Kiss Pter kancellriaminiszterrl tudjuk, hogy mosolygs, bartsgos, nagy a szakrtelme, j szervez s munkamnis. De vajon milyen lehet Kiss Pter, az ember?
- Hiba nevet mindig a szeme, hiba kzvetlen, mgis gy vlem, nehezen enged kzel maghoz brkit.
- Jk a megrzsei. Valamennyien tbb rtegbl llunk, s a msikkal val kapcsolat mlysge hatrozza meg, hogy kinek-kinek hny rtegbe engednk bepillantst. Ez az egyik mdja annak, hogy harmonikus kapcsolatban legynk a vilggal. Ami pedig a bartsgossgot illeti, be kell vallanom, hogy ha munkrl van sz, bizony a legkzvetlenebb kollgimat illeten nem mindig illik rm a jelz. gretekre ugyanis semmit sem lehet pteni.
- A munka, a tenni akars rendkvl fontos rsze az letnek. Rszben ennek voltak ksznhetk miniszteri kinevezsei a szocialista kormnyokban. m egy ember tevkenysgnek legigazibb fokmrje mindig a civil trsadalom elismerse. Az n esetben pldul az, hogy szlvrosa, Celldmlk dszpolgra lett.
- Ugyan Celldmlkn jttem a vilgra, m mindssze kt hnapig ltem ott - gy termszetesen nem emlkszem erre az idszakra. A dszpolgrsgot gyakorlatilag azon gyek hoztk, amelyekkel megkerestek a helybeliek. Kzsen oldottuk meg valamennyit, s ez a tny jelentette ksbb az elismers okt. Bszke vagyok r.
- Csak szlvrosa volt Celldmlk. Melyik volt a ,,nevelvrosa"?
- Szombathelyen nttem fl. A ma is jnev Nagy Lajos Gimnziumba jrtam. Szvesen emlkszem vissza arra a teljestmnybart krnyezetre, ahol egymst kvettk a tanulmnyi versenyek, ahol a lgkr, a tanrok, a dikok mentalitsa egyarnt azt sugallta, hogy nem elg iskolba jrni, nem elg megtanulni a leckt, rendszeresen tenni kell valamit ezen tl is. A vasi megyeszkhelyen a Halads plyja mellett laktunk. Az erklyrl nztem a meccseket, s ha ppen nem volt mrkzs, ht tbmulhattam Ausztriba, s megszemllhettem, miknt dolgozik a fldjn az osztrk paraszt. Ez, meg a grazi tv volt a kzvetlen vizulis lmnyem a kzelrl csak hromvente lthat nagybets nyugatrl. Aztn, mire elrtem a felntt kort, mr megsznt a hatrsv s utazni is knnyebben lehetett. Kdr s Kreisky kormnya olyan konszolidlt helyzetet teremtett a kt orszg kztt, ami egy teljesen nyitott, polgri lgkrt eredmnyezett. Affle modern osztrk-magyar monarchia-rzetet teremtett.
- Mi ksztette arra, hogy flhagyjon a civil lettel, feledje a Budapesti Mszaki Egyetem Gpszmrnki Karn, a termelsi rendszer szakon szerzett, ,,legszoftabbnak" tartott mszaki diplomjt, s politikusnak lljon?
- Azrt ez nem ment egyik naprl a msikra. Elszr is, baloldali gondolkods, pedaggus csaldbl szrmazom. Tanrok a szleim s tanr a nvrem is. St, az egyetemi tanulmnyokat befejezve, jmagam ugyancsak tantottam - egykori Alma Materemben: elszr tudomnyos segdmunkatrsknt, majd tanrsegdknt mikrokonmit, szervezselmletet s mdszertant, valamint informatikai rendszereket. desapm nevhez fzdik, hogy tancselnkhelyettesknt kezdemnyezte s valstotta meg a ma mr Eurpa-hr Savaria Jtkokat, s pttette a Mveldsi s Sporthzat. Visszatrve a politikra, '83-ban diplomztam. A nyolcvanas vek elejre esett az az idszak, amikor oly erteljesen megvltozott a hazai felsoktats. Ekkor trtnetek azok, a napjainkban is sokat emlegetett lengyelorszgi esemnyek. Az egyetemen klnbz reformokat vezettek be; megsznt a prtirnyts, de az llam mg nem vette t ezt a szerepet. Vkuum keletkezett, gy akik tenni akartak, tudtak is. Mi meg ppen abban a korban voltunk, amikor minden fiatal meg akarja vltani a vilgot. Ezrt dolgoztunk a KISZ-ben s a hallgati kpviseletekben. Gyakorlatilag az egyetemeken mr ekkor megvalsult a tbbprtrendszer. Az n korosztlyom biztosan emlkszik a hres megyetemi klubokra, vagy a Reformprti estk cm vitasorozatra. Izgalmas vilg, komoly iskola volt. Ez az idszak jtt aztn ksbb vissza az gynevezett felntt letben.
- Aztn, mg mindig a rendszervlts eltt - 1989-ben -, alapt elnke volt a Baloldali Ifjsgi Trsulsnak.
- Szp idk... A mai napig hinyzik az a fajta munka, ha gy tetszik, a ,,bites fling". A mottnk az volt, hogy akcik - nem szavak. Ez bizony rfrne napjaink politikjra is. Megmozdulsainkkal rendszeresen erteljes feltnst keltettnk. Hresek voltak a tboraink. 10 ezer fiatalt tboroztattunk, felavattuk az egymilliomodik munkanlkli szobrt a Blaha Lujza tren, tmegek zarndokoltak el Tatra, a Vzparti BIT-partira. Egszen 1993-ig fggetlenek voltunk az MSZP-tl, s csak ekkor kerlt sor az egyttmkdsi szerzds alrsra. Aztn a baloldali gyzelem utn a fiatalok kzl sokan bekerltek a szocialista parlamenti frakciba, s megalakult az ifjsgrt munkacsoport, amelynek tagjaira mindig stabilan szmtani lehetett.
- Nekem nagyon tetszettek azok a plaktok, amelyeket a '94-es vlasztsra ksztettek. Klnsen az, amelyen gy szlt a szveg: Egyet vlaszt, hrmat kap! Van ms vlaszts! A kpen pedig kt ,,bbmvsz" - Csurka Istvn s Torgyn Jzsef - rngat egy marionettfigurt -Orbn Viktort.
- Ezt a plaktot nem engedte a prt kiragasztani, de gy tudom, sok lelkes gyjt rizget otthon egy-egy pldnyt...
|