Hrek : Krmenden mskppen csinljk |
Krmenden mskppen csinljk
2005.11.01. 16:46
Vitk ssztze zdul a mkdsket privatizl krhzakra. A dolog pikantrija, hogy a fideszes krmendi polgrmester lpte meg elszr a privatizcit. Ezzel kivvta a Fidesz haragjt.
www.nyugat.hu
Krmenden hogyan csinltk? A fideszes vrosvezets ellenre Krmenden nem futott vakvgnyra a funkcionlis - teht nem magukat az ingatlanokat, hanem a mkdtetst tad - krhzprivatizci terve: 2004 tavaszn egy tartzkods mellett tizenht kpvisel egynteten rblintott az elkpzelsre. Esetkben a tervezet gy nzett ki, hogy a tevkenysgre nll gazdasgi trsasgot alaptanak, amely finanszrozsi szerzdst kt az Orszgos Egszsggyi Pnztrral, mikzben az pletek tovbbra is nkormnyzati tulajdonban maradnak.
Bebes Istvn polgrmester akkor az gy kapcsn gy vlekedett, hogy a Batthynyi-Strattmann Krhz csak magntke bevonsval biztosthatja betegei rszre a lehet legmagasabb sznvonalat - mrpedig a krmendi intzmny elltsi krzetben 55 ezer ember l s mozog. A dntssel biztostott vlt a tbb, mint ktszz krhzi alkalmazott tovbbi foglalkoztatsa, a kzkrhzi funkci rvn pedig az ellts is ingyenes maradt.
"a megyei intzmnyeket, brmennyire is csdkzelben vannak, mindig kisegti az llambcsi." Dr. Brny Gyz, a krhz orvos-igazgatja tlje s aktv szereplje volt a folyamatnak. Elmondsa szerint jelenleg nincs olyan krhz, amely ne szenvedne az egszsggy finanszrozsnak problmitl. A kiskrhzak radsul mginkbb megsnylik azt, hiszen "a megyei intzmnyeket, brmennyire is csdkzelben vannak, mindig kisegti az llambcsi." A kisvrosok esetben az nkormnyzat a mkdtetsre is alig tud csepegtetni valamit, j gpek beszerzsre pedig halovny remnysugr sem dereng.
A problmk gykert azonban magasabb szinten kell keresni. "A magyar egszsggy 30 ve dgldik: az igazi modernizlsa nem trtnt meg, mindig csak beszlgetsek vannak, programokat rnak. Sajnos akik a programokat rjk, amikor a szlirny vltozik, k is gyorsan kpenyet cserlnek, s ugyanaz a program megy tovbb lnyegi vltozsok bevezetse nlkl. Azok az erk, amik az egszsggyben mindenki ltal vrt vltozs ellen vannak, politikai kntsbe ltzve prbljk elrni gazdasgi rdekeiket."
Mit hozott a privatizci? A krmendi krhzra nehezed esetleges politikai nyomst firtat krdsnkre elmondja, hogy noha voltak prblkozsok, mind k, mint pedig a polgrmester ellenlltak mindenfle ksrletnek. Vilgos volt ugyanis, hogy a krhzat meg kell tartani, s ez csakis gy lehetsges, ha pnzt visznek a rendszerbe. "Mra mr biztonsgos gazdasgi httrrel rendelkeznk. Fejldtt a techniknk, s a dolgozk hozzllsa is. Tbb betegnk rkezik idegen terletrl, mint amennyi Krmendrl elmegy, teht valahol gy rezzk, hogy a betegek elgedettsge tkrzdik ebben."
Ami a dolgozkat illeti, "a munkaszerzds kapcsn tbbet kell dolgozniuk. Kzalkalmazotti jogviszonyuk megsznt, de ebbl megmaradt a havi fizets sszege, a betegszabadsg, az utazsi s tkezsi hozzjruls. A kzalkalmazotti brtblt nem hagytuk meg, mivel nem tartottuk helyesnek, hogy vekhez ktve trtnjenek a kifizetsek. Ez v vgre mr kzeledni fogunk ahhoz, hogy nullszaldsra kihozzuk a krhzat, s akkor nagy lmunkat vgre tudjuk hajtani, hogy ki mit termel abbl rszesedjen is, teht visszaosztsra is kerljn az esetleges plusz pnzbl - mert csak gy lehet mozgatni s inspirlni a dolgozkat."
A Host-Invest Kft. 200-250 millijbl immron monitorral sszekttt endoszkp gyaraptja a orvosi eszkzparkot, ngy krtermet komfortoss tettek - vizesblokkal, televzival, telefonnal, szmtgp bektsnek lehetsgvel -, illetve egy hnapja elindtottak egy zrt forgalm patikt is, amelyen keresztl az eltvoz, illetve a szakrendelsen elltott betegek gygyszerei a helysznen kivlthatk. Az idszakonknti mkdsi hiny finanszrozsa pedig folyamatosan trtnik.
A tapasztalatok Bebes Istvn, Krmend polgrmestere az egy ves tapasztalat alapjn elmondta: hozz mg nem rkezett egy panasz sem a krhzra az itt lktl. A legtbben attl fltek, hogy fizetnik kell az elltsrt, ez persze nem kvetkezett be. A vrosnak pedig nagy megknnyebblst jelent, hogy nem kell kifizetnik azt a kzel 60 milli forintot, amit eddig vente a krhzra kellett kltenik.
|